Maliyyə naziri Həsən İsmayılov: "Ötən il büdcə xərclərinin 50 %-dən çoxu yerli gəlirlərlə icra olunub"
Naxçıvan Muxtar Respublikasının maliyyə naziri Həsən İsmayılov 2024-cü ilin yekunlarından danışarkən 2024-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının yerli büdcə gəlirlərinin 250 milyon manatdan artıq olduğunu, bunun da büdcə xərclərinin 50 %-dən çoxunu icra etməyə imkan verdiyini qeyd edib.
Həmçinin "Ötən ili həm muxtar respublikada aparılan sosial-iqtisadi islahatlar, həm də həyata keçirilən maliyyə siyasəti baxımından kifayət qədər uğurlu hesab edirəm. Büdcə xərclərinin icrasında dövlət büdcəsindən ayrılan dotasiyanın payı əhəmiyyətli dərəcədə aşağı salınıb.
Bu il də yerli gəlirlərin payı çox olacaq və biz bunu büdcənin tərtibində nəzərə almışıq. Biz muxtar respublikanın xərclərinin optimallaşdırılmasını, gəlirlərin artırılmasını əsas priotetlərdən hesab edirik. Ötən müddətdə bununla bağlı əhəmiyyətli və təqdirəlayiq addımlar atılıb", - deyə o qeyd edib.

Finance Minister Hasan Ismailov: "Last year morethan 50% of budget expenditures were carried out with local revenues"
Speaking at the conclusion of 2024, Hasan Ismayilov, Minister of Finance of the Nakhchivan Autonomous Republic, noted that in 2024 the local budget revenues of the Nakhchivan Autonomous Republic exceeded AZN 250 million, which allowed to realize more than 50% of budget expenditures.
“I also consider the past year to be quite successful, both in terms of the socio-economic reforms in the autonomous republic and the financial policies implemented. The share of allocation from the state budget has been significantly lowered in the implementation of budget expenditures.
There will also be a high share of local revenues this year, and we've taken that into consideration in budgeting. We consider optimisation of the autonomous republic's expenditure and increase of income to be the main priotets. Significant and commendable steps have been taken in the past, ”he said.