Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş intellektual bilik yarışı keçirilib
Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Maliyyə Nazirliyində istehsalat təcrübəsində olan Naxçıvan Dövlət Universitetinin “Mühasibat uçotu və audit” ixtisası üzrə təhsil alan IV kurs tələbələri arasında intellektual bilik yarışı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının maliyyə nazirinin müavini Həsən İsmayılov açaraq müstəsna xidmətləri ilə əbədilik qazanan ümummilli lider Heydər Əliyevin mənalı həyat yolu, zəngin və çoxşaxəli idarəçilik sistemi haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edilib ki, xalqın tələbi ilə Heydər Əliyevin yenidən hakimiyyətə gəlişindən sonra ölkədə siyasi sabitliyin bərqərar olması nəticəsində  maliyyə vəziyyəti sabitləşdi, iqtisadiyyata cəlb olunan investisiyaların həcmi ildən-ilə artdı, xalqın həyat səviyyəsi yaxşılaşmağa başladı. Büdcə, vergi, gömrük siyasətinin aparılması, qiymətlərin, xarici iqtisadi fəaliyyətin və valyuta bazarının liberallaşdırılması və xarici kapitalın cəlb olunması nəticəsində ölkədə makroiqtisadi səviyyədə maliyyə sabitliyinin təmin edilməsinə nail olundu. Azərbaycan öz iqtisadi inkişaf sürətinə görə bütün dünyada öncüllər sırasında mövqeyini qorudu.
İntellektual bilik yarışının keçirilməsində məqsədin təcrübə müddətində tələbələrin qazandıqları biliklərinin möhkəmləndirilməsi və qiymətləndirilməsi, eləcə də, əldə etdikləri biliklərin mənimsəmə dərəcəsini müəyyən etməkdən ibarət olduğunu bildirən Həsən İsmayılov tələbələrə uğurlar arzulayıb.
Ümumilikdə yarışda 25 nəfərdən ibarət 5 komanda iştirak edib. Dörd mərhələdən ibarət olan yarış mühasibat uçotu, maliyyə, büdcə qanunvericiliyi və ümummilli lider Heydər Əliyevin fəaliyyəti ilə bağlı mövzuları əhatə edən suallar əsasında keçirilib.  Maraqlı və gərgin keçən bilik yarışında öz fəallığı və intellektual səviyyəsi ilə seçilən qalib komandalar növbəti mərhələdə iştirak hüququ qazanıb. Yarış iki yarımfinal və bir final mərhələsindən ibarət olub. Qalib komandalar turlar üzrə qazanılmış xalların cəminə görə müəyyən edilib. “Gəlirlər” komandası birinci, “Nəzarət” komandası ikinci, “Xəzinə” komandası üçüncü yerin qalibi olub.
Sonda nəticələrə uyğun olaraq qalib komandalara Maliyyə Tədris Mərkəzinin sertifikatları və hədiyyələr  təqdim olunub.

An intellectual knowledge competition dedicated to the 100th anniversary of Heydar Aliyev was held
On the occasion of the 100th anniversary of the birth of the Great Leader Heydar Aliyev, an intellectual knowledge competition was held among the fourth-year students of Nakhchivan State University studying in the field of "Accounting and Audit", who are on industrial experience at the Ministry of Finance of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Hasan Ismayilov, Deputy Minister of Finance of the Nakhchivan Autonomous Republic, opened the event with an opening speech and gave detailed information about the meaningful life path and rich and multifaceted management system of national leader Heydar Aliyev, who won eternity with his exceptional services. It was noted that after the return to power of Heydar Aliyev at the request of the people, as a result of the establishment of political stability in the country, the financial situation stabilized, the amount of investments involved in the economy increased year by year, and the standard of living of the people began to improve. As a result of conducting budget, tax, customs policy, liberalization of prices, foreign economic activity and foreign exchange market and attraction of foreign capital, financial stability was achieved at the macro-economic level in the country. Due to its speed of economic development, Azerbaijan maintained its position among the pioneers in the whole world.
Hasan Ismayilov stated that the purpose of the intellectual knowledge competition is to strengthen and evaluate the knowledge gained by the students during the internship period, as well as to determine the level of assimilation of the acquired knowledge. He wished the students success.
In total, 5 teams of 25 people participated in the competition. The competition, which consisted of four stages, was held on the basis of questions covering topics related to accounting, finance, budget legislation and the activities of national leader Heydar Aliyev. The winning teams selected for their activity and intellectual level in the interesting and intense knowledge competition won the right to participate in the next stage. The competition consisted of two semi-finals and one final stage. The winning teams were determined by the total points earned in the rounds. The "Revenues" team won the first place, the "Control" team won the second place, and the "Treasury" team won the third place.
At the end, according to the results, certificates and gifts of the Financial Education Center were presented to the winning teams.