“Azərbaycan Respublikası regionlarının 2019–2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın təsdiq edilməsi haqqında
AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASI PREZİDENTİNİN FƏRMANI
Azərbaycan Respublikası regionlarının inkişafı ölkədə uğurla həyata keçirilən davamlı sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm tərkib hissəsidir. Regionların inkişafı sahəsində qəbul edilmiş və uğurla həyata keçirilmiş dövlət proqramlarında, habelə regionların sosial-iqtisadi inkişafına dair əlavə tədbirlərlə bağlı sərəncamlarda nəzərdə tutulmuş vəzifələrin icrası ölkədə qeyri-neft sektorunun davaml inkişafına, regionlarda kommunal xidmətlərin və sosial infrastruktur təminatının keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, sahibkarlıq mühitinin daha da yaxşılaşdırılmasına, investisiya qoyuluşunun artmasına, yeni müəssisələrin, iş yerlərinin açılmasına və nəticədə, əhalinin məşğulluğunun artırılmasına və yoxsulluq səviyyəsinin azaldılmasına təkan vermişdir.
Dövlət proqramlarının icra olunduğu 2004–2018-ci illər ərzində ümumi daxili məhsul 3,3 dəfə, o cümlədən qeyri-neft sektoru üzrə 2,8 dəfə, sənaye üzrə 2,6 dəfə, kənd təsərrüfatı üzrə 1,7 dəfə artmışdır.
Bu müddətdə həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ölkədə 1,5 milyonu daimi olmaqla 2 milyondan çox yeni iş yeri, 100 mindən çox müəssisə yaradılmış, işsizlik 5 faizə, yoxsulluq səviyyəsi isə 5,1 faizə enmişdir. Dövlət proqramları çərçivəsində görülmüş genişmiqyaslı işlər regionların qarşıdakı illərdə də inkişafı üçün möhkəm zəmin yaratmışdır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 3-cü bəndini rəhbər tutaraq, ölkə regionlarının, o cümlədən kənd yerlərinin sosial-iqtisadi inkişafı sahəsində görülmüş işləri növbəti illərdə də davam etdirmək, eləcə də infrastrukturun və sosial xidmətlərin daha da yaxşılaşdırılması, bölgələrdə yaşayan əhalinin məşğulluğunun və maddi rifahının yüksəldilməsi məqsədi ilə qərara alıram:
1. “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2019–2023-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı” təsdiq edilsin.
2. Bu Fərmanın 1-ci hissəsi ilə təsdiq edilmiş Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan tədbirlərin maliyyələşdirilməsi məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi hər il, müvafiq olaraq, dövlət büdcəsinin və dövlət investisiya proqramlarının tərtibi prosesində maliyyə vəsaitinin nəzərdə tutulması üçün zəruri tədbirlər görsünlər.
3. Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi Dövlət Proqramında nəzərdə tutulan tədbirlərin həyata keçirilməsini əlaqələndirsin və Proqramın icrasının gedişi barədə ildə bir dəfə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat versin.
4. Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etsin.

The development of the regions of the Republic of Azerbaijan is an important component of the sustainable socio-economic development strategy successfully implemented in the country. The implementation of the tasks provided for in the adopted and successfully implemented state programs in the field of regional development, as well as in the orders on additional measures for the socio-economic development of the regions, will contribute to the sustainable development of the non-oil sector in the country, the improvement of the quality of communal services and social infrastructure provision in the regions, and the further improvement of the entrepreneurial environment. , has given impetus to the increase of investment, the opening of new enterprises, jobs and, as a result, the increase of the employment of the population and the reduction of the poverty level.
During the years 2004-2018, when the state programs were implemented, the gross domestic product increased 3.3 times, including 2.8 times in the non-oil sector, 2.6 times in industry, and 1.7 times in agriculture.
As a result of targeted measures implemented during this period, more than 2 million new jobs, 1.5 million of them permanent, and more than 100 thousand enterprises were created in the country, unemployment decreased to 5 percent, and the poverty level decreased to 5.1 percent. Large-scale works carried out within the framework of state programs have created a solid foundation for the development of the regions in the coming years.
Guided by paragraph 3 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, to continue the work done in the field of socio-economic development of the country's regions, including rural areas, in the coming years, as well as to further improve the infrastructure and social services, to increase the employment and financial resources of the population living in the regions In order to improve his welfare, I decide:
1. "State Program for the socio-economic development of the regions of the Republic of Azerbaijan in 2019-2023" should be approved.
2. In order to finance the measures provided for in the State Program approved by Part 1 of this Decree, the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan should take necessary measures to provide financial resources in the process of drawing up the state budget and state investment programs, respectively. .
3. The Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan should coordinate the implementation of the measures envisaged in the State Program and inform the President of the Republic of Azerbaijan once a year about the progress of the implementation of the Program.
4. The Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan should resolve other issues arising from this Decree.