Naxçıvanda ictimai sektor mühasibləri üçün uzunmüddətli təlimlərə start verilib
Martın 13-dən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Maliyyə Nazirliyi və “Naxçıvan Təlim Mərkəzi” publik hüquqi şəxsinin birgə təşkilatçılığı ilə ictimai sektor təşkilatlarında çalışan mühasiblərin peşəkarlığının artırılması və Peşəkar Mühasib Sertifikatının (PMS) əldə edilməsi istiqamətində uzunmüddətli təlimlərə başlanılıb.
Təlim başlamazdan əvvəl Naxçıvan Muxtar Respublikası maliyyə nazirinin müavini Elvin Əlimərdanov çıxış edərək bildirib ki, dövlət idarəetmə sistemində şəffaflığın və hesabatlığın gücləndirilməsi üçün mühasibat uçotunun beynəlxalq standartlara uyğun qurulması vacibdir. O qeyd edib ki, bu təlimlərin əsas məqsədi muxtar respublikada dövlət orqanlarında çalışan mühasiblərin bilik və bacarıqlarını artırmaq, onları beynəlxalq standartların və mövcud qanunvericiliyin tələblərinə uyğun sertifikatlaşdırmaq və peşəkar inkişaflarını dəstəkləməkdir.
Təcrübəli mütəxəssislər tərəfindən aparılacaq təlimlər ilkin mərhələdə mühasibatlıq üzrə baza biliklərinin artırılması ilə başlayacaq, daha sonra isə İctimai Sektor üçün Mühasibat Uçotunun Beynəlxalq Standartları (İSMUBS) istiqamətində peşəkar mühasib sertifikatı (PMS) proqramına uyğun davam etdiriləcəkdir. Təlim prosesində iştirakçılara Azərbaycan Respublikası Dövlət İmtahan Mərkəzinin imtahan formatına uyğun sınaq imtahanları təşkil ediləcəkdir.
Qeyd edək ki, dörd ay davam etməsi nəzərdə tutulan təlimlər Naxçıvan Muxtar Respublikasında mühasibatlıq sahəsində peşəkar inkişafın təşviqi və beynəlxalq standartlara uyğun kadr potensialının formalaşdırılması istiqamətində atılan mühüm addımlardan biridir.

Long-term training for public sector accountants launched in Nakhchivan
On March 13, with the joint organization of the Ministry of Finance of the Autonomous Republic of Nakhchivan and the public legal entity “Nakhchivan Training Center”, long-term training has been started in order to increase the professionalism of accountants working in public sector organizations and to obtain the Certificate of Professional Accountant (PMS).
Before training begins, Elvin Alimardanov, deputy finance minister of the Autonomous Republic of Nakhchivan, said that it is important that accounting is set up in accordance with international standards to strengthen transparency and reporting in the public administration system. He noted that the main purpose of these trainings is to enhance the knowledge and skills of accountants working in public bodies in the autonomous republic, to certify them according to the requirements of international standards and existing legislation, and to support their professional development.
Instructions to be delivered by experienced professionals will initially begin with a basic knowledge of accounting, followed by a certificate of professional accountant (PMS) towards the International Standards of Accounting (ISMUBS) for the Public Sector