“Yeni dövrün ən yaxşı mühasibi” müsabiqəsi keçirilib
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Maliyyə Nazirliyi yanında Maliyyə Tədris Mərkəzi tərəfindən Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunan “Yeni dövrün ən yaxşı mühasibi” III muxtar respublika müsabiqəsi keçirilib.
Naxçıvan Dövlət Universitetinin dəstəyi ilə Beynəlxalq münasibətlər və hüquq fakültəsində keçirilən müsabiqədə muxtar respublikanın müəssisə və təşkilatlarında çalışan maliyyə-mühasibat işçiləri, ali və orta təhsili müəssisələrinin tələbələri, bu sahəyə marağı olan digər şəxslər də daxil olmaqla, onlayn qeydiyyatdan keçmiş 48 nəfər iştirak edib.
Əvvəlcə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Maliyyə Nazirliyi yanında Maliyyə Tədris Mərkəzinin direktoru Mehriban İmanova çıxış edərək Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın iqtisadi inkişafında olan misilsiz xidmətlərindən bəhs edib. Qeyd edilib ki, ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş inkişaf strategiyasını yeni mərhələdə uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ötən illər ərzində həyata keçirdiyi çoxşaxəli iqtisadi islahatlar iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində olduğu kimi, mühasibat uçotu sahəsində də ənənəvi uçot sisteminin təkmilləşdirilməsi və yenidən qurulması ilə nəticələnib. Bu isə öz növbəsində mühasiblərin bilik və bacarıqlarının beynəlxalq tələblərə cavab verməklə artırılmasını zəruri edib. Bildirilib ki, müsabiqənin keçirilməsində məqsəd mühasiblər arasında rəqabətin artırılmasına, bilik və bacarıqlarının dünya standartlarına uyğun olaraq təkmilləşdirilməsinə şərait yaratmaq, əmək bazarında mühasib peşəsinə olan marağı stimullaşdırmaqdan ibarətdir.
Müsabiqə zamanı büdcə və kommersiya təşkilatlarında çalışan mühasiblər, həmçinin tələbələr üçün uyğun olan fərqli sual kitabçaları təqdim olunub. Kitabçada əks olunan suallar açıq və qapalı tipli olmaqla nəzəri, həm də praktiki test tapşırığından ibarət olub.  İkinci mərhələ müəssisə və təşkilatda baş verən əməliyyatların uçotunu və beynəlxalq standartlara uyğun maliyyə hesabatlarının tərtib edilməsini təşkil edən praktiki məsələ həllini əhatə edib. 3 saat müddətində davam edən müsabiqədə qiymətləndirmə sualların çətinlik dərəcəsinə görə aparılaraq, hər mərhələ üzrə 50 bal, ümumilikdə 100 bal üzərindən hesablanıb.
Növbəti gün Maliyyə Tədris Mərkəzinin Tədris zalında mükafatlandırma mərasimi keçirilib. Əvvəlcə Mehriban İmanova müsabiqənin gedişatı ilə bağlı iştirakçıların təəsüratlarını öyrənib, təkliflər dinlənilib və müsabiqənin nəticələri haqqında məlumat verib. Mühasiblər arasında ən yüksək nəticə toplayan ilk üç yerin sahibi Şamxal İbrahimov, Aytən Mənsumzadə, Camal İbrahimli və tələbələrdən Nail Mustafazadə, Aytən İmanova, Ramil Qurbanova plaket, diplom və hədiyyələr təqdim edilib. Əlamətdar il münasibətilə növbəti yerdə qərarlaşan iştirakçılara həvəsləndirici mükafat verilib.

"The best accountant of the new era" competition was held
The Financial Education Center under the Ministry of Finance of the Nakhchivan Autonomous Republic held the III autonomous republic competition "The best accountant of the new era" dedicated to the 100th anniversary of the birth of Great Leader Heydar Aliyev.
With the support of Nakhchivan State University, 48 people registered online took part in the competition, which was held at the Faculty of International Relations and Law, including financial and accounting staff working in enterprises and organizations of the autonomous republic, students of higher and secondary education institutions, and other people interested in this field.
First, Mehriban Imanova, director of the Financial Education Center under the Ministry of Finance of the Nakhchivan Autonomous Republic, spoke about the unparalleled services of the Great Leader Heydar Aliyev in the economic development of Azerbaijan. It was noted that the multifaceted economic reforms implemented by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, who successfully continued the development strategy defined by the national leader Heydar Aliyev in the new stage, resulted in the improvement and reconstruction of the traditional accounting system in the field of accounting as well as in various fields of the economy. . This, in turn, made it necessary to increase the knowledge and skills of accountants by meeting international requirements. It was stated that the purpose of holding the competition is to increase competition among accountants, to create conditions for improving their knowledge and skills in accordance with world standards, and to stimulate interest in the profession of accountant in the labor market.
During the competition, different question booklets suitable for accountants working in budget and commercial organizations, as well as students, were presented. The questions reflected in the booklet were of open and closed type and consisted of theoretical and practical test tasks. The second stage covered the accounting of operations in the enterprise and organization and the solution of practical issues, which included the preparation of financial statements in accordance with international standards. In the competition lasting for 3 hours, the assessment was carried out according to the degree of difficulty of the questions, and 50 points were calculated for each stage, out of 100 points in total.
The next day, an award ceremony was held in the Education Hall of the Financial Education Center. First, Mehriban Imanova studied the impressions of the participants regarding the progress of the competition, listened to their suggestions and gave information about the results of the competition. Shamkhal Ibrahimov, Ayten Mansumzadeh, Jamal Ibrahimli and students Nail Mustafazadeh, Ayten Imanova, Ramil Gurbanov were presented with plaques, diplomas and gifts. On the occasion of the remarkable year, the participants who took the next place were given an incentive prize.